• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Види психологічної допомоги в умовах воєнного часу

23 квітня 2024, 11:33

  • Департамент охорони здоров’я
День Психолога

23 квітня – Всеукраїнський день психолога. Із початку повномасштабної російської агресії попередження та корекція порушень психологічного здоров’я громадян набуває ключового значення. Турбота про ментальне здоров’я перетворилася на щоденну потребу українського суспільства. Ситуація на окупованих та прифронтових територіях країни негативно позначається на загальному психологічному стані населення в цілому і знижує резилієнтність, що відповідає за протистояння щоденним стресовим ситуаціям.

Наразі пріоритетною є підтримка психологічного здоров’я військовослужбовців та осіб, які зазнали безпосередніх психологічних та матеріальних втрат внаслідок російської агресії проти України. Проте негативний вплив війни відчувають на собі й інші верстви населення, про що свідчать дані соціологічних опитувань.

Так, згідно з результатами опитування серед українців (Gradus reseach company, 2022р ), 71% громадян відчуває підвищений рівень тривоги. Близько 41% мають проблеми зі сном, 24% відчувають ознаки депресії.

При цьому залишається невисокою частота звернень громадян за психологічною допомогою.  Причиною цьому може бути непопулярність роботи з психологом серед українців, низький рівень поінформованості щодо психологічної допомоги, а також певна стигматизація людей, які звертаються за психологічною та психотерапевтичною допомогою.

Тож які є види психологічної допомоги та із якими проблемами варто звернутися до спеціаліста із психічного здоров’я?

Психологічна допомога розглядається як комплекс діагностичних, корекційних та відновних заходів, орієнтованих на покращення психічного стану, підвищення рівня психологічної поінформованості та  стійкості людини чи групи людей.

До спеціалістів, які надають послуги у сфері ментального здоров’я, відносять психологів, психіатрів та психотерапевтів. Крім того за первинною психологічною діагностикою і допомогою громадяни можуть звернутись до сімейних лікарів.

Обираючи фахівця, варто пам’ятати про різницю між професійною компетенцією психолога, психотерапевта чи психіатра. Так, психологи надають допомогу, використовуючи доказові методи та підходи без призначення ліків. До психолога варто звернутись, якщо людина перенесла травматичну подію, втратила близьку людину, схильна до підвищеної тривожності чи пригнічення, має емоційні чи міжособистісні проблеми.

Психотерапевт також не проводить медикаментозне лікування, проте використовує специфічні психотерапевтичні методи, що допомагають змінити хворобливі моделі поведінки, віднайти ресурсні частини своєї особистості, сформувати техніки подолання стресів та життєвих складнощів (копінг).

На відміну від цих фахівців, психіатр діагностує та корегує конкретні психічні розлади, призначає  ліки. Приводом звернутися до психіатра є розлади настрою, порушення сну, нав’язливі думки, розлади харчової поведінки, залежності тощо.

Види психологічної допомоги

  • Психологічна діагностика – оцінка актуального психологічного стану та індивідуально-психологічних особливостей людини, здійснення контролю за її психічним станом, визначення потреб та оптимальних методів психологічної допомоги.
  • Психологічна просвіта (психоедукація) – інформування людини з метою формування загального розуміння про власне ментальне здоров’я, профілактики та запобігання розвитку психічних та поведінкових розладів.
  • Психологічне консультування – використання комплексу науково-обґрунтованих методів психологічної допомоги людині, що перебуває у складних життєвих обставинах, пережила травматичні події, має емоційні чи поведінкові проблеми.
  • Психотерапія – цілісне, свідоме та планомірне застосування науково-обґрунтованих методів психотерапії для профілактики або подолання емоційних чи поведінкових розладів, вирішення особистісних та міжособистісних проблем, покращення якості життя людини.

Таким чином, психологічна допомога сьогодні має широкий спектр послуг, що відповідає потребам українського населення у зв’язку із військовими діями на території країни.

 

Катерина Мироненко, клінічний психолог центру психологічної реабілітації поліклінічного відділення КП «ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського ПОР»

Поділитись

Теги

медицина
здоров'я

Новина за темою

30 червня – міжнародний день боротьби зі сколіозом
23/04/2024
Відбувся випуск здобувачів вищої освіти Полтавського державного медичного університету
23/04/2024
Обласна лікарня нагороджена престижною професійною відзнакою за вклад у розвиток інсультної медицини в Україні
23/04/2024

Останні новини

Більше новин
Синоптики обласного центру з гідрометеорології попереджають про сильний вітер Синоптики обласного центру з гідрометеорології попереджають про сильний вітер
01/07/2025
На Полтавщині знеструмлено 60 населених пунктів
30/06/2025
Володимир Когут разом із представниками УВКБ ООН відвідав місце ворожого ракетного удару по житловому будинку у Полтаві
30/06/2025
На Полтавщині відремонтували гуртожиток для ВПО
30/06/2025
726 домогосподарств без електрики через негоду в Миргородському районі
30/06/2025
Школа адаптивного землеробства: Аграрії опановують вуглецеве землеробство для родючості ґрунтів
30/06/2025
На XIII Чемпіонаті Європи з черліденгу представники Полтавщини здобули дві золоті нагороди
30/06/2025
Відбувся випуск здобувачів освіти ВСП «ППФК НТУ «Харківський політехнічний інститут»
30/06/2025
Артисти Полтавського обласного музично-драматичного театру ім. М. Гоголя взяли участь у 15-му фестивалі Днів українського театру в Польщі
30/06/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту