• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Важливість своєчасних оглядів та систематичного контролю артеріального тиску

17 травня 2024, 11:35

  • Департамент охорони здоров’я
Серце

17 травня – Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією.

Артеріальна гіпертензія (АГ) є основною причиною захворюваності та смертності, що вражає приблизно 1,13 млрд осіб у всьому світі. За останні роки спостерігається зростання випадків гіпертензії серед різних вікових груп. 60 % пацієнтів з АГ – це особи працездатного віку, стан здоров’я яких суттєво впливає на трудові та економічні резерви країни. В багатоцентрових контрольованих дослідженнях доведено пріоритетне значення АГ в розвитку таких серцево-судинних ускладнень, як інсульт, інфаркт міокарда та хронічна хвороба нирок, що обумовлюють зростання інвалідності та передчасної смертності населення. Натомість швидке та ефективне лікування артеріальної гіпертензії може значно знизити захворюваність і смертність, пов’язану з серцево-судинними захворюваннями (ССЗ) та інсультом, і є важливим засобом їх профілактики.

Одним із ключових аспектів ефективного контролю над гіпертензією є швидка та точна діагностика. Сучасні методи включають в себе вимірювання артеріального тиску за допомогою автоматизованих тонометрів, врахування ризикових факторів, таких як сімейна спадковість, вага, спосіб життя, а також проведення додаткових досліджень, таких як електрокардіографія, ультразвукове дослідження серця та судин.

Завдяки постійним дослідженням та розвитку медичної науки, сьогодні ми маємо широкий арсенал інструментів для боротьби з гіпертензією. Проте, важливо пам'ятати, що успішне лікування вимагає не лише медичної інтервенції, а й активної участі пацієнта у процесі.

Лікування гіпертензії має бути комплексним і індивідуалізованим для кожного пацієнта. Основні стратегії включають зміни у способі життя (правильне харчування, фізична активність, відмова від паління та зловживання алкогольних напоїв), фармакотерапію з використанням антигіпертензивних препаратів.

Досягнення і підтримка цільового рівня артеріального тиску (АТ) вимагає тривалого лікарського спостереження з регулярним контролем виконання пацієнтом рекомендацій щодо зміни способу життя і дотримання режиму прийому призначених антигіпертензивних засобів.

До досягнення цільового АТ при призначенні антигіпертензивної терапії планові візити пацієнта до лікаря з метою оцінки переносимості, ефективності і безпеки лікування, а також  контролю виконання пацієнтом отриманих рекомендацій проводяться з інтервалом у 2-3 тижні.

Після досягнення цільового рівня АТ інтервал між плановими візитами становить може коливатись:

  • для пацієнтів з низьким ризиком серцево-судинних захворювань, які регулярно вимірюють АТ вдома становить 6 місяців;
  • для пацієнтів з високим ризиком серцево-судинних захворювань, тим, кому призначено лише немедикаментозне лікування, особам з низькою прихильністю до лікування перерва між оглядами має тривати не більше 3-х місяців.

При диспансерному нагляді хворих на артеріальну гіпертензію виконується:

  • моніторинг рівня АТ та факторів ризику;
  • контроль виконання рекомендацій лікаря, корекція рекомендацій та призначень;
  • лабораторні та інструментальні дослідження.

Слід вважати цільовим рівнем АТ при більшості супутніх захворювань тиск 120-130/70-79 мм рт. ст. При хронічній хворобі нирок бажано досягнути стабілізацію тиску  на цифрах 120/80 мм рт ст., якщо добре переноситься хворим. У вікових хворих достатньо стабілізувати тиск на цифрах 130-139/70-79 мм рт. ст. при добрій переносимості. Якщо АТ перевищує цільове значення на 20/10 мм рт. ст., рекомендовано розглянути призначення для початкової терапії двох препаратів (у вигляді окремих лікарських засобів або у фіксованій комбінації), що запобігає появі побічних ефектів медикаментозної терапії та підвищує комплаєнтність до антигіпертензивної терапії.

Артеріальна гіпертензія – це не лише медична проблема, а й соціальна відповідальність, тому важливо своєчасно звертатись за допомогою до лікаря та не займатись самолікуванням.

Юлія Каратаєва, лікар кардіологічного відділення

КП “ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського ПОР”

 

Поділитись

Теги

медицина
здоров'я

Новина за темою

Як захиститися від спеки
17/05/2024
У надкластерній лікарні відкрили оновлене відділення судинної хірургії
17/05/2024
Доступні ліки – в кожній аптеці
17/05/2024

Останні новини

Більше новин
У Кобеляцькій громаді внаслідок стихійного лиха є пошкодження будівель та електромережі У Кобеляцькій громаді внаслідок стихійного лиха є пошкодження будівель та електромережі
13/07/2025
Робимо все, щоб Україна отримала якнайбільше засобів для збиття дронів і ракет – звернення Президента
12/07/2025
У Полтаві відкрили сучасний майданчик для гри в петанк і провели на ньому регіональний турнір серед ветеранів
12/07/2025
44 ветерани та ветеранки з Полтавщини отримали сертифікати на придбання житла від держави
12/07/2025
У Полтавській політехніці відбувся випуск бакалаврів-2025
12/07/2025
«Рух без бар’єрів», польовий форум та співпраця з військовими – Володимир Когут підбив підсумки тижня
12/07/2025
На Полтавщині тривають жнива
12/07/2025
У результаті атаки Полтавської громади 3 липня загинуло четверо людей
12/07/2025
90 років від дня народження одного з засновників сучасної банківської системи України Вадима Гетьмана
12/07/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту