07 липня 2025, 09:47
Хто має право на додаткову соціальну відпустку?
Відповідно до ст. 182-1 Кодексу законів про працю України та ст. 19 Закону України «Про відпустки», щорічно одному з батьків або особі, яка замінює батьків, надається додаткова оплачувана соціальна відпустка тривалістю 10 календарних днів (без урахування святкових днів ‒ за мирного часу, та з урахуванням ‒ у період воєнного стану).
На неї можуть претендувати:
‒ жінки, які мають двох або більше дітей віком до 15 років;
‒ працівники, які виховують дитину з інвалідністю або усиновили дитину;
‒ матері (або батьки) осіб з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи;
‒ одинокі матері;
‒ батьки, які самостійно виховують дитину, в тому числі через тривале перебування матері в медичному закладі;
‒ особи, які взяли дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи під опіку;
‒ прийомні батьки.
Умови надання та тривалість
Додаткова соціальна відпустка не є частиною щорічної ‒ вона надається понад встановлену тривалість основної відпустки, передбаченої законодавством або колективним договором.
Відпустка надається на календарний рік, незалежно від дати прийняття на роботу чи народження дитини.
Право на неї виникає незалежно від тривалості відпрацьованого часу в році. Вона може бути надана навіть у перший рік роботи, якщо подано необхідні документи.
Особливі положення
Якщо працівник протягом календарного року вже використав таку відпустку або отримав за неї компенсацію на попередньому місці роботи, новий роботодавець повторно її не надає.
У разі невикористання, право на соціальну відпустку не втрачається, строку давності не встановлено. Вона може бути використана пізніше або компенсована у разі звільнення.
Поділ відпустки на частини не допускається, крім випадків, коли працівник має декілька правових підстав для її отримання. У такому разі загальна тривалість відпустки може сягати до 17 календарних днів і ці дні можна поділити, наприклад, 10 та 7.
Хто з батьків може скористатися відпусткою?
Ця пільга надається лише одному з батьків або опікунів. Сторони домовляються між собою, хто саме скористається цим правом. Щоб уникнути дублювання, роботодавцю подається документальне підтвердження, що інший з батьків не використовував додаткову відпустку.
Як підтвердження може виступати:
‒ довідка з місця роботи другого з батьків;
‒ копія трудової книжки чи витяг з електронної трудової книжки;
‒ довідка з центру зайнятості;
‒ документи, що підтверджують підприємницьку діяльність.
Інші важливі нюанси
Якщо працівниця перебуває в соціальній відпустці по вагітності та пологах або по догляду за дитиною до 3 років протягом усього календарного року, вона не може скористатися відпусткою на дітей за цей період. Проте, якщо був відпрацьований хоча б один день у році, право поновлюється.
У випадку тимчасової непрацездатності під час перебування у відпустці, її можна перенести або продовжити, згідно з порядком, встановленим законом.
Компенсація у грошовій формі за дні додаткової відпустки на дітей не допускається, окрім випадків звільнення.
Додаткова соціальна відпустка ‒ це гарантоване законом право для батьків та осіб, які доглядають за дітьми, що дозволяє краще поєднувати роботу з родинними обов’язками. Для її оформлення слід надати підтвердні документи та вчасно повідомити роботодавця.
Підпишіться, щоб отримувати листи.